Malownicze krajobrazy, ciepłe morze i piękne plaże to jedne z wielu zalet Chorwacji. Jest to też wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych. Panują tu wymarzone warunki do żeglowania, windsurfingu oraz nurkowania. Chorwacja nurkowanie? Czy to dobry pomysł? Jeśli zadbamy o bezpieczeństwo to na pewno.
Chorwacja – nurkowanie – dlaczego warto się ubezpieczyć
Gdzie nurkować w Chorwacji?
Ciepłe wody Adriatyku i kryjąca się w nich fascynująca flora i fauna zachwycą każdego amatora nurkowania. Podwodnych atrakcji Chorwacji jest jednak znacznie więcej, a wymienić możemy tu między innymi zatopione wraki i podwodne systemy jaskiń. Jest to też bardzo dobre miejsce żeby zacząć przygodę z tym sportem, kurs nurkowania w Chorwacji może być wspaniałym sposobem na spędzenie wakacji i niesamowitą przygodą.
Największa atrakcja dla nurków
Na zachód od wysp Briońskich natkniemy się na najbardziej popularny wśród nurków wrak w Chorwacji – Baron Gautsch, nazywany „Titanikiem Adriatyku”. W czasie I Wojny Światowej okręt w wyniku pomyłki wpłynął na pole minowe i zatonął w ciągu kilku minut, zabierając na dno ponad 300 członków załogi. W Adriatyku spoczywają nie tylko zatopione statki, bardzo ciekawy dla nurków będzie wrak Boeinga B-17, który rozbił się w czasie próby lądowania na wyspie Vis.
Chorwacja nurkowanie – o czym pamiętać?
Nurkowanie w Chorwacji jest z pewnością bardzo ciekawą przygodą, ale zanim założymy akwalung powinniśmy dokładnie zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami. Każda osoba, która chce zanurzyć się w lazurowych, chorwackich wodach powinna:
- wykupić zezwolenie wydane przez chorwacki związek nurkowy (cena: 100 kun chorwackich)
- maksymalna głębokość nurkowania to 40 m
- miejsce nurkowania należy oznaczyć bojką, a w nocy boją święcącą
- nurkowanie może odbywać się jedynie pod opieką legalnie działającej Bazy Nurkowej
O czym jeszcze należy wiedzieć?
Wspomniane wcześniej zezwolenie na nurkowanie jest ważne jedynie przez rok od daty jego wydania, dlatego jeśli spodobają nam się chorwackie podmorskie widoki powinniśmy pamiętać o jego dacie ważności. Osoby doświadczone, które wolą nurkować samotnie nie są skazane na nadzór pracowników Bazy Nurkowej. Możliwe jest wykupienie dodatkowego zezwolenia na nurkowanie indywidualne.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Nurkowanie jest sportem nie tylko przyjemnym, ale również dostarczającym niezapomnianych wrażeń. Niestety jest to również rodzaj aktywności, który niesie za sobą pewne ryzyko, zwłaszcza jeżeli nurkujemy indywidualnie, bez opieki pracowników Bazy Nurkowej. Jeżeli w czasie nurkowania doznamy uszczerbku na zdrowiu Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może nie pokryć wszystkich kosztów naszego leczenia.
Rozszerzone ubezpieczenie turystyczne
Nurkowanie należy do sportów podwyższonego ryzyka a w niektórych towarzystwach jest zaliczane do sportów ekstremalnych, dlatego zwykła polisa turystyczna również może nie być dla nas wystarczającym zabezpieczeniem. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje jednak rozszerzenie zakresu ochrony o uprawianie sportów, w tym nurkowania. Zawsze trzeba dokładnie sprawdzić zakres w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i sprawdzić czy Towarzystwo pokrywa koszty komory dekompresyjnej.