Do Dalmacji środkowej przyciągają turystów przede wszystkim piękne plaże, które kuszą wczasowiczów swoją złocistością oraz krystaliczną wodą Adriatyku. To częste miejsce zarówno podróży zorganizowanych przez biura turystyczne, jak i samodzielnych wypraw samochodowych Polaków. Do Dalmacji przynależy ponad 1200 wysp. Wspaniały krajobraz morza i gór, które wzajemnie się dopełniają, razem z promieniami gorącego chorwackiego słońca tworzą niepowtarzalną atmosferę, dzięki której chce się tutaj wracać.
Atrakcje turystyczne i zabytki miast
Split
Największą atrakcją Splitu jest pałac Dioklecjana, wybudowany przez tego cesarza w III w. n. e. W 1797 r. został on wpisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warte obejrzenia są też brama pałacowa Porta Aurea oraz oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII wieku na katedrę Św. Duji. To drugie co do liczby mieszkańców miasto w Chorwacji.
Trogir
Trogir jest małym miasteczkiem portowym, którego starówka od 1997 r. również widnieje na liście UNESCO. Więcej o Trogirze możecie poczytać tutaj.
Szybenik (Šibenik)
W Szybeniku można zwiedzić Katedrę św. Jakuba, która jest największym renesansowym zabytkiem w całej Dalmacji. Jej budowa trwała ponad 100 lat – od 1431 do 1535 r. Jedną z najmocniejszych fortyfikacji na całym wybrzeżu jest zbudowana w XVI w. twierdza św. Mikołaja, która znajduje się na wejściu do kanału św. Antego.
Dubrownik (Dubrovnik)
W Dubrowniku godne zobaczenia jest Stare Miasto o średniowiecznym układzie, który został w całości zachowany wraz ze wszystkimi fortyfikacjami i umocnieniami systemu obronnego. Wysokość murów w niektórych miejscach to aż 22 metry! Warto przejść się główną ulicą starówki – Stradun, a także zwiedzić pałac Rektorów i pałac Sponza.
Zadar
W Zadarze znajdziemy port rybacki, stocznię i lotnisko. Jest to ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny Dalmacji. Możemy obejrzeć tu rzymskie forum i pozostałości po innych rzymskich budowlach, a także przedromański kościół św. Donata z IX wieku.
Park Narodowy Kornati
Miejsce to spodoba się miłośnikom nurkowania. W jego obszar wchodzi ok. 140 wysp. Nazwa pochodzi od wyspy Kornat, co po chorwacku znaczy 'ukoronowane’. Park położony jest na południe od Zadaru. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na jego wyjątkowe piękno.
Wyspa Brač
Przepiękna wyspa, którą można podziwiać z perspektywy statku – wyruszając na rejs np. ze Splitu.
Park Przyrodniczy górskiego masywu Biokovo
Można oczywiście pokonywać szczyty na piechotę, co jednak może być dość angażujące. Dla preferujących mniej aktywny wypoczynek mam dobrą informację: istnieje możliwość wjechania na szczyt św. Jure samochodem. Rozciągają się stamtąd przepiękne widoki na Riwierę Makarską, Adriatyk i wyspy. To najwyżej położona droga w Chorwacji. W sezonie jest otwarta od 7.00 do 20.00.
Kuchnia
Środkowa Dalmacja gości turystów rewelacyjną, choć specyficzną kuchnią, która zadowoli niejednego smakosza. Dominującym składnikiem w potrawach jest ryba; warto spróbować świeżo złowionego śkarpina czy zubataca. Sałatki i zupy z owoców morza noszą tu nazwę scampi. Przysmakiem Chorwatów są 'kamenice na bazaru’, czyli małże w sosie czosnkowym. Warto spróbować również sera w białym winie.
Klimat
Temperatura w lecie wynosi zwykle od. 30 stopni Celsjusza.
Jak wybrać miejsce?
Cała środkowa Dalmacja jest przepiękna. Jeśli jednak poszukujesz spokojnych wakacji, wybierz mniejsze miejscowości. W większych miastach atrakcje w postaci licznych barów, restauracji i dyskotek czekają na pragnących się wyszaleć turystów. A zainteresowanym przedstawiamy mapę Środkowej Dalmacji:
Redakcja portalu www.bezpiecznachorwacja.pl