Może się zdarzyć, że planując urlop stwierdzisz, że do Chorwacji pojedziesz własnym samochodem.

Jeśli rzeczywiście tak się stanie, na pewno powinieneś:

  1. orientować się w chorwackim kodeksie drogowym,
  2. wiedzieć, jakie dokumenty będą Ci potrzebne, aby nie narazić się na kary pieniężne,
  3. zdawać sobie sprawę z kosztów podróży,
  4. być przygotowanym na różne warunki drogowe.

Podstawowe dokumenty dla kierowcy w Chorwacji

Każdy kierowca powinien posiadać ważne prawo jazdy (nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego), dowód rejestracyjny pojazdu, zaświadczenie o stanie technicznym samochodu, dokument potwierdzający ważność polisy OC (nie jest wymagana Zielona Karta – chyba że przekraczamy granicę Serbii, Bośni i Hercegowiny, np. w celu udania się do Dubrownika).

samochodem do chorwacji

Oprócz polisy OC można wykupić nieobowiązkowe ubezpieczenie AC, które pokryje koszty naprawy uszkodzonego auta. Assistance zapewni pomoc w sytuacji nagłej awarii na drodze, samochód zastępczy w przypadku kradzieży, pokrycie kosztów holowania pojazdu, pomoc tłumacza w kontakcie z policją. Jeśli na wakacje za granicę jedziemy pożyczonym autem, powinniśmy mieć przy sobie dokument, poświadczony notarialnie, który upoważnia nas do kierowania pożyczonym pojazdem. Pismo powinno być napisane w języku angielskim lub chorwackim/przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Pismo może wydać Polski Związek Motorowy. Cena upoważnienia jest zależna od okresu ważności (od 2 tygodni do roku) – może kosztować od 40 zł do 260 zł. Granicę przekraczamy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Ważność dokumentu nie może wygasnąć wcześniej niż dozwolony okres pobytu (90 dni).

Ile kosztuje podróż do Chorwacji?

Na stronie http://www.hak.hr/info/cestarine/ możesz sprawdzić, ile będzie Cię kosztowała podróż chorwackimi autostradami między różnymi punktami. Ceny podane są w kunach i są zależne od pojazdu, jakim podróżujemy. Opłat dokonuje się przy zjazdach z autostrad. Wyliczenie kosztów ułatwi Ci skorzystanie z kalkulatora obliczania kosztów podróży: http://iggy.mypage.pl/. Wpisuje się tam takie dane, jak pojemność zbiornika samochodu, ile litrów paliwa na 100 km spala auto, rodzaj paliwa, godzinę wyjazdu, czas postojów i punkty, przez jakie chcemy przejechać. W kalkulatorze możemy ominąć w ogóle autostrady.

Ile kosztuje paliwo w Chorwacji?

Przed wyjazdem możesz sprawdzić aktualne ceny paliwa na takich stronach:

  1. http://www.tifon.hr/default.aspx

  2. http://www.petrol.hr/

  3. http://www.ina.hr/default.aspx

Możesz również sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe stacje na Twojej trasie podróży.

Poruszanie się po chorwackich drogach

Ogólne informacje o bieżącym stanie na drogach możesz sprawdzić na stronie: http://www.hak.hr/. Chorwacka policja drogowa bardzo rygorystycznie dopełnia obowiązku nakładania kar pieniężnych na kierowców, którzy parkują w miejscach niedozwolonych. Oczywiście zakazane jest prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu, podczas rozmawiania przez telefon komórkowy. Obowiązkowe jest posiadanie kamizelek odblaskowych, apteczki pierwszej pomocy, trójkąta ostrzegawczego. Kierowca i pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Powinieneś orientować się w dopuszczalnych prędkościach:

  1. do 40 km/h dla pojazdów holujących inny pojazd,

  2. do 50 km/h w miejscach zabudowanych,

  3. do 90 km/h na pozostałych drogach (z wyjątkiem poniższych),

  4. do 110 km/h na drogach szybkiego ruchu,

  5. do 130 km/h na autostradach.

Na stronie http://crolove.pl/planowanie-podrozy-chorwacji-uwzglednieniem-natezenia-ruchu-drogowego/ możesz przeanalizować tabelę, która pokazuje natężenie ruchu drogowego w miesiącach wakacyjnych, zależne od miesiąca, dni i pory dnia.

Inne przydatne wskazówki na wyjazd do Chorwacji

  1. Powinieneś mieć zapisany numery do pomocy drogowej Chorwackiego Automobilklubu: +385 1987, +385 1 1987; +385 1 4640 800 (dwa ostatnie przy połączeniach z zagranicy lub komórki).

  2. Program II Chorwackiego Radia co godzinę podaje informacje o stanie na drogach.

  3. Na autostradach możesz spotkać tzw. ścigaczy, czyli policyjne samochody, które nie są oznakowane.

  4. Kiedy występują silne wiatry, trzeba szczególnie uważać w górach na przejazdach na wiaduktach i mostach. Przy takich warunkach pogodowych często zamykane są niektóre odcinki dróg.

  5. Jeśli nie będziesz przestrzegał zasad kodeksu drogowego i w związku z zatrzymaniem przez funkcjonariusza policji nie zapłacisz kary na miejscu zdarzenia, policjant będzie miał prawo zatrzymać Twoje dokumenty do czasu, kiedy zapłacisz należność. W przypadku poważnej kolizji z Twojej winy sprawa może zostać skierowana szybko do sądu, a rozprawa może nastąpić nawet na drugi dzień.

Zostaw komentarz