Chorwacja nadal utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych miejsc wypadowych Polaków. Wielu jeździ tam co roku na wakacje i naładowuje akumulatory na kolejny rok. Mimo, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na podróżnych, to wciąż wielu z nich nie dopuszcza myśli, że podczas urlopu mogą trafić do szpitala lub stracić swoje bagaże. Lecz prawdziwy problem pojawia się dopiero przy wyborze polisy. Ubezpieczenie bowiem powinno być dostosowane do naszych potrzeb, aby dawało nam najlepszą ochronę. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?
Droga do zakupu ubezpieczenia turystycznego rozpoczyna się długo przed kupnem, kiedy to mamy już określony cel i wstępny plan wyjazdu. To właśnie od tych czynników zależy typ polisy. Należy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i oczekiwania wobec ochrony, jaką oferują nam ubezpieczyciele i dopiero z taką bazą informacji rozpocząć poszukiwania.
Chorwacja położona jest w tej części Europy, w której temperatury latem sięgają powyżej 40ºC. Długie przebywanie na słońcu stanowi więc zagrożenie dla osób cierpiących na nadciśnienie. W wyniku działania tak wysokich temperatur ich stan może znacznie się pogorszyć, a wymarzony urlop skończy się w łóżku szpitalnym. Wówczas ubezpieczenie kosztów leczenia nie wystarczy. Chroni ono bowiem tylko w wypadkach nagłych. W jego ramach mamy możliwość leczenia schorzeń powstałych już podczas wyjazdu. Osoby, które cierpią na chorobę przewlekłą jeszcze przed urlopem powinny poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela lub zaznaczyć odpowiednią opcje w formularzu (znajdującym się na www.polisaturystyczna.pl) i wykupić rozszerzenie na wypadek zaostrzenia objawów chorób przewlekłych. Jest to niezbędny krok, gdyż bez takiego rozszerzenia ubezpieczyciel ma prawo odmówić pomocy i nie pokryć kosztów związanych z leczeniem.
O dodatkowych opcjach w ubezpieczeniu turystycznym powinni też pamiętać ci, którzy swoje wakacje w Chorwacji wiążą z windsurfingiem, kolarstwem i innymi dyscyplinami sportowymi, do uprawiania których nie brak tam okazji i możliwości. Uprawianie sportów podczas wyjazdu wakacyjnego musi być opatrzone dodatkowym świadczeniem, które zapewni szerszy zakres ochrony niż zakup polisy bez tej opcji. Należy zastanowić się, jaki jest nasz stopień zaawansowania w dyscyplinie, którą zamierzamy praktykować i sprawdzić, do jakiego rodzaju sportów jest ona zaliczana przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zawieramy polisę. Zwykle sporty klasyfikowane są w trzech kategoriach: amatorskie uprawianie sportu, sporty podwyższonego ryzyka oraz sporty ekstremalne. Określenie naszych umiejętności i zamiarów jako amatorskich, a w rzeczywistości uprawianie sportów ryzykownych może skutkować nie tylko odmową wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela, ale przede wszystkim niedostatecznym stopniem ochrony, np. zbyt niską sumą, która nie wystarczy na opłacenie leczenia powypadkowych urazów.
Jeśli mamy zamiar uprawiać sporty wodne, warto zadbać o ubezpieczenie kosztów ratownictwa. Nawet ci, którym wydaje się, że są świetnymi pływakami, mogą potrzebować pomocy podczas kąpieli. Dlatego ubezpieczyciele gwarantują również tego typu ochronę i zapewniają pomoc ratownictwa wodnego. Możemy na nią liczyć w ramach ubezpieczenia Assistance. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że w przeciwieństwie do Polski, w Chorwacji to poszkodowany ponosi koszty akcji ratowniczej, a te mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy euro.
Sportowcy w dużo większym stopniu niż inni turyści narażeni są na udział w wypadku, w którym ucierpią nie tylko oni sami, ale także inne osoby. Spowodowanie szkody osobie trzeciej nakłada na sprawcę obowiązek pokrycia strat poniesionych przez poszkodowanego. Te jednak zwykle wymagają sporego nakładu finansowego, na który większości z nas nie stać. Zabezpieczenie w takim przypadku daje ubezpieczenie OC, dzięki któremu odpowiedzialność finansowa przechodzi na ubezpieczyciela i to on pokrywa koszty w takim stopniu, na jaki pozwalają mu ustalone przez nas warunki umowy. Dlatego tak istotna jest w tym przypadku suma ubezpieczeniowa.
Jako, że do Chorwacji najłatwiej dotrzeć drogą powietrzną, wielu podróżnych korzysta właśnie z tego przywileju. Ten środek transportu ma jednak również pewne minusy. Nie należą do rzadkości przypadki zagubienia bagażu któregoś z pasażerów: pozostawienia go na lotnisku lub przekierowania inną linią. Pewnie nie jednemu z nas towarzyszy stres związany właśnie z utratą walizek. Dzięki polisie turystycznej zawierającej ubezpieczenie bagażu podróżnego (a często w tym także sprzętu sportowego) możemy spać spokojnie. Każdą utratę spowodowaną powierzeniem swojej własności przewoźnikowi zrekompensuje nam ubezpieczyciel. Jego pomoc będzie polegała na podjęciu kroków w celu odnalezienia zguby, jak również wsparciu finansowym, dzięki któremu odzyskamy część pieniędzy przeznaczoną na najpotrzebniejsze przedmioty do czasu odzyskania bagażu. Ubezpieczenie to nie chroni jedynie przed zaginięciem. Możemy liczyć też na wsparcie towarzystwa w przypadku zniszczenia i kradzieży, o którą nietrudno na zatłoczonym lotnisku czy przeciskając się przez tłum w centrum miasta.
Wyjazd do Chorwacji, jak zresztą każdy inny, wymaga szczegółowych przygotowań i rozpatrzenia wielu sytuacji, na które musimy być przygotowani. Najlepszym sposobem, aby zminimalizować ich skutki jest kupno polisy turystycznej.
Redakcja portalu www.bezpiecznachorwacja.pl