Marzeniem każdego turysty lubiącego wylegiwanie na plaży i kąpiele morskie jest ciepła, czysta woda, spokój i piękna pogoda. To wszystko zagwarantuje nam Pula – jedno z piękniejszych miast na półwyspie Istria. Miasto położone jest na siedmiu wzgórzach (Pra Grande, Mondipola, Opatia sv. Mihovila, sv. Martin, Arena, Zaro, Kaštel), podobnie zresztą jak Rzym, którego dziedzictwo można podziwiać w tym chorwackim mieście do dziś.
Rzymianie pozostawili po sobie w Puli kilka zabytków, z których słynie stolica Istrii. Mowa tu przede wszystkim o amfiteatrze, ale także łuku triumfalnym i świątyni Augusta, których nie można pominąć w planie swojego urlopu w Chorwacji.
Amfiteatr
Jest szóstą co do wielkości tego typu budowlą na świecie. W czasach swojej świetności był miejscem walk rzymskich gladiatorów. Zbudował go rzymski cesarz, Wespazjan w I w. Arena była w stanie pomieścić nawet 20 tys. widzów, dzięki eliptycznemu kształtowi i trzem piętrom. W podziemiach amfiteatru znajduje się muzeum dostępne także dla turystów. Można w nim zobaczyć antyczne przyrządy które służyły do produkcji oliwy z oliwek, a także wina, a wcześniej do uprawy winogron.
Dziś amfiteatr służy jako miejsce organizacji lokalnych imprez, festiwali i koncertów.
Łuk triumfalny
Zbudowano go w 30 r. p.n.e. Łuk, zwany Złotą Bramą ze względu na liczne zdobienia w stylu korynckim i greckim, rozpoczyna drogę wiodącą przez nadzwyczaj często uczęszczane przez turystów Stare Miasto. Zabytek ten powstał dzięki wkładowi finansowemu Salvii Postuma Sergii, która w ten sposób chciała uczcić trzech członków swojego rodu, którzy piastowali wysokie urzędy.
Świątynia św. Oktawiana Augusta
Mieści się w samym centrum Puli. Wsparta jest na czterech 8-metrowych kolumnach. Na ich głowicach w stylu korynckim opiera się trójkątny fronton stanowiący wejście do świątyni. Zastosowanie tej budowli nie zawsze było związane z religią. W swojej historii mury te pamiętają czasy, kiedy stanowiła miejsce kultu pogańskiego, była kościołem chrześcijańskim, a w pewnym momencie także miejscem gromadzenia zboża. Pierwotnie była to jedna z dwóch bliźniaczych świątyń. Druga, z której zachowała się tylko tylna ściana, wybudowana była ku czci Dianie. Po II wojnie światowej świątynię Augusta zrekonstruowano i obecnie można w niej podziwiać rzeźby z kamienia i brązu.
Mimo południowego klimatu wokół, w Puli jest on nadzwyczaj łagodny. To właśnie przy brzegach tego miasta wody Adriatyku uważane są za najczystsze. Można zatem śmiało powiedzieć, że jest to istny raj dla zwolenników pływania i innych sportów wodnych. Szczególnie popularne jest tu nurkowanie, które umożliwia położenie miasta na krańcu półwyspu. Niedaleko od pulskich brzegów na dnie Adriatyku (na głębokości od 28 m do 40 m) leży wrak statku, którego zwiedzanie jest jednak przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych nurków. Osoby zainteresowane zwiedzaniem tego wraku powinny rozszerzyć swoją polisę turystyczną o ekstremalne uprawianie sportów.
Redakcja portalu www.bezpiecznachorwacja.pl