Chorwacja to raj dla zwolenników wysokich temperatur i ciepłej, morskiej wody. Polacy już jakiś czas temu dostrzegli urok tego kraju i od kilku lat chorwackie kurorty znajdują się na pierwszym miejscu wśród tych, będących celem naszych wakacyjnych podróży. Ostatnio mówiliśmy o tym, jak zabezpieczyć się przed ryzykiem związanym z uprawianiem sportów, posiadaniem sprzętu elektronicznego lub korzystaniem z kąpieli morskich czy górskich wędrówek. Najważniejszą kwestią podczas wakacyjnego wyjazdu do Chorwacji jest zapewnienie sobie możliwości korzystania z pomocy medycznej, jeśli zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi. Dziś mamy kilka możliwości pokrycia kosztów związanych z leczeniem.
Mówi się, że Polacy są narodem pesymistów. Tymczasem zdecydowana większość z nas nie wierzy, że może przydarzyć nam się coś złego i lekceważy zdarzenia losowe, które codziennie dotykają tysiące osób. Taka postawa nadzwyczaj często ujawnia się podczas przygotowań do wyjazdu na urlop. Ze wszystkich stron otrzymujemy propozycje zabezpieczenia się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Nie każdy jednak z takiej propozycji korzysta. Nie zdając sobie sprawy z czyhających na nas zagrożeń, wielu nas decyduje się na wyjazd bez ubezpieczenia. Wówczas, w razie konieczności udania się do lekarza, za wizytę będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. W zależności od tego, jakiej pomocy będziemy potrzebowali, koszty związane z leczeniem mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdego stać na takie wydatki. Sumy tego kalibru mogą zrujnować nasz domowy budżet, dlatego nie warto ryzykować. Sposobów na zminimalizowanie, a nawet całkowite wyeliminowanie niechcianych kosztów jest kilka.
Zamiast polegać na własnym szczęściu możemy zabezpieczyć się poprzez wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taki dokument wyrobimy w każdym oddziale NFZ, jeśli jesteśmy ubezpieczeni i odprowadzamy składki na ubezpieczenie zdrowotne. EKUZ zapewnia nam podstawową opiekę medyczną w nagłych wypadkach. Możemy ją otrzymać w każdym z krajów będących członkami Unii Europejskiej oraz EFTA. Ubezpieczenie to chroni nas jednak w dosyć wąskim zakresie. Na jego podstawie możemy korzystać tylko z publicznych placówek medycznych. Jeśli te będą oddalone od miejsca naszego zamieszkania czy miejsca wypadku, a nasz stan będzie wymagał natychmiastowej interwencji lekarza, będziemy zmuszeni skorzystać z przychodni prywatnej. Te bowiem często mieszczą się przy kurortach turystycznych i hotelach. Przede wszystkim karta EKUZ nie pokryje kosztów przejazdów między miejsce zdarzenia a szpitalem, oraz nie zapewni transportu medycznego do kraju. Poza tym, Karta EKUZ zapewnia tylko podstawową ochronę w zakresie pomocy zdrowotnej. Oznacza to, że wszelkie inne szkody powstałe podczas wyjazdu nie zostaną zrekompensowane w ramach tego ubezpieczenia. Nie otrzymamy więc odszkodowania za zniszczony lub zagubiony bagaż, a koszty wyrządzenia szkody innej osobie pokryjemy z własnej kieszeni.
Zdecydowanie szerszy zakres ochrony daje nam ubezpieczenie turystyczne wykupione w którymś z towarzystw ubezpieczeniowych działających na rynku. Każda z dostępnych polis już w podstawowym wariancie posiada koszty leczenia i assistance, dzięki którym opłacimy wizyty u lekarza, badania, zabiegi i leczenie szpitalne oraz transport do placówki medycznej oraz pomiędzy placówkami jeżeli będzie taka konieczność. Ubezpieczyciele oferują zwykle zakres podstawowy i rozszerzony ubezpieczenia assistance. Od tego, na który się zdecydujemy zależeć będzie, jakie świadczenia otrzymamy w ramach naszej polisy. Istotna jest również suma ubezpieczenia. Jeśli wybierzemy zbyt niską, pieniądze, które otrzymamy od ubezpieczyciela mogą nie wystarczyć na opłacenie wszystkich potrzebnych zabiegów.
Dodatkowym plusem ubezpieczenia turystycznego jest to, że poza kosztami leczenia i assistance ma możliwość dokupienia ubezpieczenia NNW, OC, bagażu podróżnego oraz kilku innych, które zwiększą poczucie bezpieczeństwa podczas wakacji i zapewnią realną ochronę.
Aby nabyć polisę turystyczną nie musimy stać w długich kolejkach w NFZ, ani nawet fatygować się do biura danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Polisę można kupić przez Internet: www.polisaturystyczna.pl/porownaj/. Wystarczy wypełnić formularz i czekać na oferty dostosowane do naszych wymagań i oczekiwań opisanych w formularzu.
Autor: Monika Partyka