Turystyczna polisa ubezpieczeniowa zapewnia bezpieczeństwo podróżowania, przede wszystkim poza krajem swojego zamieszkania, np. w popularnej wśród Polaków Chorwacji. Obejmuje ona zwykle ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Polisę można poszerzyć również o dodatkowe ryzyka, w tym ubezpieczenie bagażu podróżnego. Na czym ono polega i czy warto się na nie zdecydować?
Element składowy polisy turystycznej
Zwykle ubezpieczyciele w Polsce nie dają możliwości wykupienia osobno polisy dla naszego bagażu podróżnego. Można z niej skorzystać tylko, jeśli wykupujemy polisę turystyczną, jako jeden z jej elementów składowych.
Czym dla ubezpieczyciela jest bagaż?
Firma ubezpieczeniowa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) dołączanych do polisy ubezpieczeniowej i oferty dla klientów może samodzielnie definiować pojęcie „bagaż podróżny”. Warto zapoznać się z taką definicją, aby nie okazało się, że straciliśmy np. kuferek z ważnymi rzeczami, który nie mieści się w pojęciu „bagażu podróżnego” w rozumieniu OWU polisy ubezpieczeniowej.
Najczęściej za bagaż uznaje się wszelkie torby, walizki, plecaki, kufry, nesesery wraz z zawartością. W bagażu powinny znajdować się rzeczy zwyczajowo zabierane w podróż, a więc może nie wartościowe dzieła sztuki i porcelanowa, zabytkowa zastawa stołowa, ale odzież, obuwie, kosmetyki, książki i tym podobne. Ubezpieczenie bagażu chroni nasze rzeczy w podróży przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą w wyniku nieszczęśliwych wydarzeń, jak również może ono obejmować opóźnienie bagażu.
Odszkodowanie za zniszczony lub skradziony bagaż
Wykupując polisę bagażową, jesteśmy chronieni przed kradzieżą naszych rzeczy w podróży, ale ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeśli nie zrobiliśmy nic, aby zapobiec szkodzie. Ochronie ubezpieczeniowej będą zatem podlegać wyłącznie bagaże odpowiednio zabezpieczone przed kradzieżą, m.in. powierzone rzetelnym przewoźnikom, włożone do szafy zamykanej w przechowalni, znajdujące się w luku bagażowym lub w bagażniku samochodu. Turysta, który utracił bagaż w wyniku kradzieży, powinien zgłosić zdarzenie policji i sporządzić protokół, stanowiący podstawę ubiegania się o odszkodowanie z polisy turystycznej.
Odszkodowanie może zostać wypłacone za zniszczony lub zagubiony bagaż, o ile właściciel go dobrze pilnował i nie dopuścił się żadnych zaniedbań w tym zakresie.
Opóźnienie bagażu w podróży
Kiedy podróżujemy do Chorwacji samolotem, może się zdarzyć, że nasz bagaż nie doleci do miejsca docelowego. Wówczas ubezpieczenie może gwarantować zwrot kosztów poniesionych przez turystę na zakup niezbędnych przedmiotów – ubrań czy kosmetyków, które znajdowały się w nadanym bagażu. Wysokość zwrotu kosztów powinna być określona w OWU ubezpieczenia tego bagażu.
Natomiast jeśli wyjeżdżamy do Chorwacji samochodem, to niezbędna może okazać się polisa na wyjazd, o której więcej przeczytasz tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-samochodu-do-chorwacji/