Jest wiele miejsc na świecie, które sprzyjają turystom chcącym aktywnie spędzić wakacyjny czas i planującym uprawianie letnich sportów. Doskonałym do tego miejscem jest Chorwacja, która dzięki długiej linii brzegowej, licznym wyspom i zatokom posiada bogatą ofertę sportów wodnych, a dzięki zróżnicowanym pod względem wysokości terenom atrakcyjna jest dla zwolenników górskich spacerów, nordic walking czy kolarstwa. Każda tego typu aktywność niesie jednak ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu. Jak już wiemy, leczenie za granicą może być kosztowne, dlatego wyposażenie się w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne okazuje się niezbędne przed takim wyjazdem.
Należy pamiętać, że zakres ochrony i suma ubezpieczenia na wyjazd związany z uprawianiem sportów zależą od stopnia zaawansowania w danej dyscyplinie, sposobie jej praktykowania oraz niebezpieczeństw, jakie niesie. Ważne jest zatem określenie naszych zamiarów jeszcze przed kupnem polisy. Ubezpieczyciele bowiem dzielą sporty na trzy kategorie: amatorskie, ryzykowne i ekstremalne.
-
Amatorskie uprawianie sportów – tę opcję powinni wybrać ci turyści, którzy podczas urlopu planują uprawianie sportu, ale tylko w wyznaczonych do tego miejscach, czyli spacerowanie po wytyczonych w górach szlakach lub kąpiele we wskazanych akwenach. Taki rodzaj aktywności powinien służyć dobrej zabawie i wypoczynkowi.
-
Ryzykowne uprawianie sportów – to wariant odpowiedni dla zaawansowanych, których głównym celem jest osiągnięcie maksymalnych wrażeń. Wiąże się to jednak z większym ryzykiem doznania urazu. Bardziej prawdopodobna jest zatem konieczność wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela.
-
Ekstremalne uprawianie sportów – przy tego typu rozrywce niezbędne są wyjątkowe umiejętności i podzielność uwagi. Uprawianie tego typu sportów niesie jeszcze większe ryzyko niż dyscypliny zaliczane do wyżej wymienionych grup. Sporty te wiążą się często nawet z zagrożeniem życia.
Osobną ochroną objęci zostaniemy, jeśli nasz wyjazd do Chorwacji wiąże się z udziałem w zawodach sportowych, obozach lub treningach. Wówczas w formularzu dostępnym pod adresem www.polisaturystyczna.pl/porownaj/ powinniśmy zaznaczyć ostatnią z możliwych opcji dotyczących uprawiania sportu.
Klasyfikacja naszej ulubionej dyscypliny sportowej do jednej z trzech kategorii nie zawsze zależy od nas i naszych planów. Niektóre towarzystwa bowiem dzielą sporty na bardziej i mniej ryzykowne bez względu na miejsce i sposób ich uprawiania. Warto wówczas dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, gdzie tego typu wiadomości są szczegółowo opisane. Jedna dyscyplina może być zaliczana do sportów amatorskich w którymś z dostępnych na rynku towarzystw, ale inny ubezpieczyciel może uznać ją za ryzykowną, dlatego, aby odpowiednio określić nasze potrzeby, tak istotna jest znajomość OWU.
Pamiętajmy, że wprowadzenie ubezpieczyciela w błąd lub zatajenie naszych planów może nieść poważne konsekwencje. Przede wszystkim polisa, która nie będzie zawierała zabezpieczenia przed skutkami uprawianych przez nas sportów pozbawi nas ochrony, której potrzebujemy. Jeśli przy zakupie polisy turystycznej poinformujemy towarzystwo, że zamierzamy uprawiać sporty tylko amatorsko, a podczas wyjazdu poddamy się sportowemu szaleństwu i będziemy uprawiać dyscypliny ryzykowne i w związku z tym doznamy urazu, na wyleczenie którego potrzebna będzie wyższa kwota niż wybrana przez nas w towarzystwie ubezpieczeniowym, resztę kosztów leczenie będziemy musieli opłacić z własnych oszczędności. Poza tym, gdy zatajenie naszych prawdziwych zamiarów wyjdzie na jaw, ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od umowy i nie wypłacić nam odszkodowania z wykupionej przez nas polisy.