Piękna pogoda, ciepłe morze i piaszczyste plaże to wymarzone warunki do odpoczynku i sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków. Planujesz wakacje i zastanawiasz się gdzie wyjechać? Chciałbyś połączyć leniwe plażowanie z poznawaniem ciekawej kultury i historii? Jeśli tak to Chorwacja na wakacje będzie na pewno trafionym pomysłem!
Malownicze krajobrazy
Chorwacja położona jest nad Morzem Adriatyckim, a jej krajobraz jest niezwykle zróżnicowany. Na terenie kraju znajdują się góry, wzgórza, równiny oraz oczywiście piękne, chorwackie wybrzeże.
Turystów przyciągają również urokliwe wyspy, których zdecydowaną królową jest wyspa Hvar.
Jak dojechać do Chorwacji?
Do Chorwacji możemy dotrzeć samochodem, autokarem i samolotem. Najwygodniejszym i najszybszym sposobem będzie oczywiście podróż samolotem, ale zanim zarezerwujemy bilet powinniśmy poważnie rozważyć zalety podróży autem. Kilkanaście godzin jazdy może być uciążliwe, ale zyskujemy dzięki temu sporo swobody, a na miejscu dotrzemy do wszystkich miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć.
Najciekawsze atrakcje turystycznego
Ten piękny bałkański kraj ma nam naprawdę bardzo dużo do zaoferowania. Coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy plażowania, sportów wodnych, górskich wędrówek i wreszcie miłośnicy historii. Miejsca, które są szczególnie atrakcyjne dla turystów to:
- miasta – Dubrownik, Split, Pula
- wyspy – Hvar, Korčula
- Jeziora Plitwickie
- Góry Welebit
W Chorwacji nie sposób się nudzić
Chorwacja na wakacje to naprawdę dobry pomysł dla osób, które interesują sporty wodne takie jak żeglarstwo, nurkowanie, czy windsurfing – do których uprawiania panują tu idealne warunki. Ze względu na burzliwą historię kraju w różnych jego rejonach odnajdziemy fascynujące zabytki: w Puli będą to spektakularne ruiny rzymskich zabudowań, w Splicie pałac cesarza Dioklecjana, a w Dubrowniku zabytkowe kamienice i świątynie.
Bezpieczne wakacje w Chorwacji
W Chorwacji, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, możemy korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Niestety fundusz pokrywa jedynie usługi z zakresu podstawowej opieki medycznej, na przykład:
- usługi medyczne, których wykonanie jest niezbędne w chorobach przewlekłych (np. dializy)
- świadczenia niezbędne z medycznego punktu widzenia
- świadczenia udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent musiałby powrócić do państwa ubezpieczenia, aby mogła być mu udzielona niezbędna pomoc medyczną
Dodatkowo za takie usługi trzeba pokryć 20% ich kosztu. Przy wizycie u lekarza rodzinnego lub stomatologa minimalna opłata wynosi 10 kun.
Jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo?
Ochrona jaką zapewnia nam EKUZ może okazać się niewystarczająca, dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z ofertą towarzystw ubezpieczeniowych i pomyśleć o wykupieniu polisy turystycznej, która obejmuje zwykle:
- assistance
- ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
- koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej
- koszt transportu do kraju
- ubezpieczenie bagażu