Przepiękne krajobrazy, malownicze uliczki, zabytkowa starówka – oto co oferuje turystom Dubrownik, jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miast w Chorwacji. Od dawna uważany za perłę Adriatyku, położony jest w południowej części kraju i niejako oddzielony od reszty Chorwacji przez fragment terytorium Bośni i Hercegowiny, który sięga Morza Adriatyckiego.
Zwykle zamierzeniem turystów jadących do Dubrownika na wakacje jest poznanie tamtejszej historii i architektury. To bowiem mury świadczą o wydarzeniach, które miały tam miejsce od momentu założenia miasta. Prawie wszystkie zabytki Dubrownika mieszczą się w części zwanej Stari Grad, czyli Stare Miasto. Otoczone jest murami obronnymi, które niegdyś strzegły miasto przed najeźdźcami. Dziś służą celom głównie turystycznym. Składają się m.in. z baszty Minčeta, baszty Asimon, baszty św. Małgorzaty, bramy Pile i bramy Ponte. Mury te oblewane były niegdyś przez fosę, która została zasypana. Dziś na jej miejscu znajduje się ulica i parkingi.
Wewnątrz murów na szczególną uwagę zasługuje kilka zabytków. Jednym z nich jest barokowy kościół św. Błażeja, zbudowany na miejscu romańskiej świątyni pochodzącej z XIV wieku. Jest to szczególne miejsce choćby ze względu na jej patrona, który jest jednocześnie patronem Dubrownika. Kościół w swojej historii ulegał licznym zniszczeniom, czy to w wyniku trzęsienia ziemi, czy to pożarów, a ostatnio podczas wojny domowej na początku lat ’90 XX wieku. Podziw wzbudza zdobiona fasada z szerokimi kolumnami, a wewnątrz marmurowy ołtarz z rzeźbą św. Błażeja pochodzącą z XV wieku.
Mimo wagi kościoła św. Błażeja, główną świątynią diecezji dubrownickiej jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podobnie jak kościół patrona Dubrownika, również ona zbudowana została w stylu barokowym. Jak głosi legenda, katedra została wzniesiona na miejscu świątyni założonej przez króla Ryszarda Lwie Serce w podzięce za jego ocalenie. Obecnie w katedrze jest skarbiec oraz jeden z obrazów Tycjana w oryginale.
W centrum Dubrownika mieści się również Mała Fontanna Onofria. Nazwę zawdzięcza swojemu projektantowi. Obok jej większej wersji, która została dobudowana nieco później, stanowiła część systemu wodociągowego Dubrownika. W wiekach średnich z wody korzystali jedynie chrześcijanie.
Miłośnicy i znawcy literatury, zwłaszcza średniowiecznej, z pewnością zainteresują się Kolumną Rolanda, która przedstawia słynnego rycerza znanego z francuskiego eposu pt. Pieśń o Rolandzie. Znajdziemy ją na placu Luža.
Życie kulturalne Dubrownika skupia się przy głównej ulicy – Stradun, która w okresie letnim obfituje w występy muzyków i tancerzy. Dlatego jest ulubionym miejscem spacerów przyjezdnych.
Nie sposób uwzględnić tu wszystkich atrakcji tego chorwackiego miasta, dlatego planując zwiedzanie Dubrownika należy przewidzieć na to przynajmniej 2-3 dni i liczyć się z tym, że miejsc wartych zobaczenia jest o wiele więcej.