Szybenik powstał około połowy XI wieku. Już w 1066 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o tym mieście. W przeciwieństwie do innych chorwackich miast, które założyli Rzymianie czy Ilirowie, Szybenik został założony przez Chorwatów. Miasto mieści się w środkowej Dalmacji nad ujściem rzeki Krka do Adriatyku i liczy ponad 50 tys. mieszkańców.
Miasto słynie z kilku zabytkowych budowli, których nie można ominąć podczas zwiedzania. Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym zabytkiem Szybenika jest katedra św. Jakuba. Wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstała na przełomie XV i XVI wieku, chociaż pierwsze plany tej sakralnej budowli powstały niedługo po otrzymaniu przez Szybenik praw miejskich, czyli w XIII wieku. Katedra zbudowana została w całości z kamienia. Z pewnością nacieszy oko miłośników stylu gotyckiego i renesansowego. Budową zajmowało się kilku architektów. Zadanie to powierzono jako pierwszemu mistrzowi Giorgio da Sebenico. Po jego śmierci budowę przejął architekt Nicolo di Giovanni da Firenze, a następnie Bartolomeo z Mestry oraz jego syn. Katedra odznacza się 71 rzeźbami głów mieszkańców Szybenika. To właśnie od zewnątrz katedra św. Jakuba robi największe wrażenie, choć warto także wejść do środka.
Pierwszym obiektem rzucającym się w oczy jest w Szybeniku Twierdza św. Michała. Roztacza się z niej przepiękny widok na miasto ze starówką, morze i okoliczne wyspy. Wejście jest płatne (koszt to 20 kn).
Urokliwym miejscem jest też rozciągająca się wzdłuż brzegu starówka. Spacerując jej uliczkami warto zatrzymać się w kościele św. Barbary. Obeznie znajduje się tu Muzeum Sztuki Sakralnej. Szybenik jest spokojnym, pozbawionym tłumu turystów miastem. Możemy zatem liczyć na odpoczynek i brak kolejek. Po całym dniu zwiedzania możemy usiąść w jednej z licznych kawiarenek lub restauracji na starówce i upajać się śródziemnomorskim klimatem.
Miłośnicy przyrody mają możliwość obcowania z nią w Parku Narodowym Krka znajdujący się niedaleko Szybenika. Park można zwiedzać na piechotę lub jadąc autobusem znajdującym się na początku trasy. Warto przejść się w dół do wodospadów Skradinski Buk (wejście znajduje się na wzgórzu, do wodospadu więc trzeba udać się w dół). Tam istnieje możliwość wybrania się w rejs do Roski Slap, zahaczając po drodze o wyspę Visowac, na której znajduje się klasztor Franciszkanów. Podczas rejsu można liczyć na kilka słów od przewodnika, który uracza turystów ciekawostkami.
Wstęp do Parku Narodowego Krka kosztuje 110 kn za osobę dorosłą i 80 kn dla dzieci i młodzieży. Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny. Park można zwiedzać w sezonie letnim, czyli od czerwca do września.
Redakcja portalu www.bezpiecznachorwacja.pl