Relaks nad lazurowym morzem, podziwianie malowniczych krajobrazów i cieszenie się doskonałą pogodą to sposób na udane wakacje. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez nas miejsc jest Chorwacja, która przyciąga bogatą ofertą turystyczną i korzystnymi cenami. Od kilku lat możemy pojechać do Chorwacji na dowód osobisty, co jest sporym ułatwieniem. Zanim jednak spakujemy walizki zaplanujmy dobrze nasz wyjazd.
Jedziemy do Chorwacji na dowód – jaką kupić polisę turystyczną?
Chorwacja w Unii Europejskiej
Jeszcze kilka lat temu nie mogliśmy dostać się do Chorwacji bez paszportu. W 2013 roku kraj został włączony do Unii Europejskiej i od tej pory możemy wjechać do Chorwacji na dowód osobisty. Nie oznacza to jednak, że ominie nas tu kontrola graniczna – Chorwacja nie należy jeszcze do strefy Schengen, ma do niej dołączyć dopiero w 2017 roku.
Gdzie warto się wybrać?
Bardzo ciekawym miejscem w Chorwacji jest Riwiera Makarska, położona u stóp górskiego pasma Biokovo. Znajdziemy tu nie tylko piękne plaże, ale też urokliwe wioski, w których wciąż żywa jest lokalna tradycja, a w przerwie od plażowania możemy wybrać się na spacer po górach. Warto również odwiedzić Park Jezior Plitwickich, w których oczaruje nas szesnaście turkusowych jezior krasowych, połączonych dziewięćdziesięcioma wodospadami.
Jakie zabytki zobaczyć?
Miłośnicy historii z pewnością nie będą rozczarowani Chorwacją – po całym kraju rozsiane są tu zabytki z czasów rzymskich, bardzo ciekawe są również zabudowania z późniejszych epok. Spektakularne pozostałości po czasach panowania rzymskiego znajdziemy między innymi w położonej na półwyspie Istria Puli – jednym z nich jest monumentalny amfiteatr, z kolei w Splicie warto zobaczyć pałac cesarza Dioklecjana. Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się również: starówka w Dubrowniku – pełna starych kamienic i świątyń, a także średniowieczne centrum Trogiru.
Czy polisa turystyczna będzie konieczna w Chorwacji?
Odkąd kraj ten znajduje się w Unii Europejskiej możemy nie tylko pojechać do Chorwacji na dowód, ale też korzystać z opieki medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia (EKUZ). Niestety fundusz opłaca jedynie podstawową opiekę medyczną, dlatego wykupienie polisy turystycznej jest warte rozważenia, zwłaszcza jeżeli podróżujemy z dziećmi. Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować:
- assistance medyczny
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
- ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)
- pokrycie kosztów transportu do kraju, akcji poszukiwawczej i ratowniczej
- ubezpieczenie bagażu
Dlaczego warto?
Polisa gwarantuje nie tylko pokrycie kosztów leczenia, ale też wypłatę odszkodowania jeśli ulegniemy wypadkowi, czy też stracimy bagaż. Jeżeli ktoś dozna uszczerbku na zdrowiu z naszej winy ubezpieczyciel pokryje koszty zadośćuczynienia dla poszkodowanego. O specjalne rozszerzenie ubezpieczenia powinny postarać się osoby cierpiące na choroby przewlekłe, a rodziny wykupić polisę na wyjazd rodzinny.